Pro tips – biwakowanie

13 maja 2019

Ktoś może sobie pomyśleć, że trochę nas ponosi i przesadzamy, jednak sezon wakacyjny się rozpoczyna, ruszamy w teren i czasem okazuje się, że brakuje nam nieco ogłady albo zwyczajnie wiedzy co do pewnych zasad. A zasady dotyczące funkcjonowania w takim skupisku jak kemping, tudzież biwak, istnieją i warto je znać dla własnego, oraz innych uczestników, komfortu.

Od czego zacząć? Ano od samego początku, czyli regulaminu kempingu tudzież miejsca – o ile zorganizowane. Zazwyczaj każde takie miejsce posiada własny regulamin, przepisy mogą więc różnić się między sobą. Warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z tymi punktami i przekazać informacje osobom, z którymi jesteśmy.

Miej dystans

I to tak przewrotnie, bardzo dosłownie. Pojęcie przestrzeni osobistej nie odnosi się tylko do codziennych interakcji z ludźmi, ale również do biwakowania. Nikt raczej nie lubi, kiedy ktoś stawia namiot czy przyczepę kempingową dosłownie nam nad głową. Starajmy się tak ustawić samochód kempingowy czy namiot, aby nie zaglądać naszym sąsiadom przez okna, czy wychodzić wprost na ich stolik ze śniadaniem.

Nie na skróty

To niepisana zasada, której należy przestrzegać. Każdy z podróżujących kamperem czy przyczepą, traktuje teren wokół niej jak coś w rodzaju ogrodu przed domem. Na wszelkiego rodzaju kempingach zawsze wyznaczone są ścieżki komunikacyjne. To, że do łazienki czy restauracji dojdziemy szybciej skacząc po sąsiednich parcelach, wcale nie oznacza, że możemy to śmiało robić. Nie warto naszym zdaniem wchodzić na wojenną ścieżkę z sąsiadami dla tych kilku naddanych metrów. To naprawdę niewiele nas będzie kosztować, a pozwoli zachować dobre stosunki ze wszystkimi.

Cisza na planie

Bardzo ważny i drażliwy temat. Na większości miejsc biwakowych jest oczywiście cisza nocna oraz dodatkowo zakaz poruszania się samochodów z przyczepami w określonych godzinach.  Rozwrzeszczanie do północy stadka dzieci, młodzież imprezująca przy głośnej muzyce do późnych godzin nocnych, czy dorośli trzaskający drzwiami aut czy przyczep od 5:00 nad ranem – takie zachowania potrafią naprawdę zepsuć wypoczynek i zwyczajnie nie powinny mieć miejsca. Każdy ma inne przyzwyczajenia, ale każdy zasługuje także na wypoczynek. Skoro istnieją ramy – patrz punkt pierwszy – to należy tego bezwzględnie przestrzegać.

Palec pod budkę…

…kto lubi zaczynać wypoczynek od sprzątania! Nikt? No właśnie. Nic dziwnego, że raczej chętnych nie ma. Dlatego gorąca prośba, aby zawsze po sobie sprzątać, tak aby kolejne osoby nie musiały zaczynać swojego wypoczynku od tejże czynności. Utrzymanie należytej czystości tyczy się nie tylko miejsca naszego biwaku, ale także wszelkich miejsc wspólnych jak toalety czy kuchnie. Pamiętajmy o segregacji śmieci i, jeśli jesteśmy z pupilem, to oczywiście sprzątajmy po nim. Niech nie dziwi nas fakt, że wiele miejsc zniechęconych różnymi przejściami i złymi doświadczeniami wprowadza niestety zakaz zwierząt.

Udostępnij na:

Powiązane produkty:

WOREK WODOODPORNY
Wykonany z wytrzymałego materiału i pokryty specjalną powłoką PVC worek Zobacz produkt
STOLIK TURYSTYCZNY
Stabilny, funkcjonalny i niezastąpiony podczas spotkań na grilla, wyprawy do Zobacz produkt
ŚPIWÓR MUMIA
Ten ultralekki śpiwór przeznaczony jest do spania w zakresie temperatury Zobacz produkt
SAMOROZKŁADAJĄCY NAMIOT
Wodoodporny (PU 1000 mm) namiot samonośny, który po rozłożeniu można Zobacz produkt